Skup kamienic – podstawowe informacje

Skup kamienic – podstawowe informacje

20 lipca, 2021 Wyłączono przez admin

Skup kamienic – podstawowe informacje

Sprzedaż zabytkowego gmachu nierzadko wiąże się z różnymi utrudnieniami. Współczesny rynek nieruchomości stawia przede wszystkim na nowoczesne mieszkania w blokach mieszkalnych i domy jednorodzinne. Pomimo tego wśród ludzi poszukujących mieszkania nadal można znaleźć fanów przedwojennych budynków. Właśnie dlatego wielu właścicieli rozważa krok w postaci sprzedaży kamienicy.

Czy warto wykonać remont przed skupem kamienic?

W wyniku różnego rodzaju problemów związanych ze skupem kamienic mnóstwo osób głowi się nad tym, w jaki sposób sprzedać swoją nieruchomość. Problem ze zbyciem budynku często wynika z powodu jego złego stanu technicznego. Niektórzy poddają je renowacji, aby odpowiadały oczekiwaniom potencjalnych klientów. Takie działanie potrafi znacząco podnieść wartość kamienicy i przyspieszyć jej sprzedaż. Jak się jednak okazuje, remont kapitalny przed skupem kamienicy to skomplikowany zabieg, który potrafi być sporym utrapieniem. Sypiące się ściany, ogrzewanie gazowe, okablowanie starego typu czy nawracająca pleśń – to tylko część usterek, które należałoby wymienić. Takie zabiegi wiążą się oczywiście z poniesieniem kosztów własnych na które nie każdy się zgadza. Nic dziwnego, że część osób odrzuca ten pomysł i próbuje sprzedać budynek. Lecz o udanym skupie kamienic nie przesądza tylko ich stan. Sam remont lub jego brak nie przesądza jeszcze o tym, że skup kamienic dojdzie do skutku.

Skup kamienic, a kwestia współwłaścicieli i najemców

Dodatkowo szczególnie wieloletnie kamienice bywają pod nadzorem konserwatora zabytków. Jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji, zanim zajmiemy się skupem kamienicy należy dodatkowo prosić o pozwolenie na planowaną sprzedaż czy modernizację.

W niektórych przypadkach lokale mieszkalne są przez kogoś wynajmowane. Ten fakt dodatkowo utrudnia skup kamienic. Jeżeli lokator jest związany umową, właściciel musi dopełnić formalności zanim zdecyduje się na sprzedaż budynku. Wymagane formalności bywają przytłaczające, a ich dopełnienie może zająć dłużej, niż przewidywaliśmy. Zbycie takiego lokum wymaga też podstawowej wiedzy z zakresu nieruchomości. Chcąc obracać tego rodzaju nieruchomością trzeba posiadać odpowiednią wiedzę w tej dziedzinie. Nie każdy ma jednak czas na szukanie informacji dotyczących skupu takich kamienic.

Eksperci od skupu kamienic

Własnoręczna próba doprowadzenia do skupu kamienic może okazać się dużym obciążeniem dla wielu osób. W tym celu przed wystawieniem ogłoszenia dobrze skontaktować się z firmą, która pomoże w wyznaczeniu wartości rynkowej budynku.
Zawodowcy w dziedzinie skupu kamienic są w stanie usprawnić proces realizacji. Wyspecjalizowani pracownicy zajmujące się obrotem nieruchomościami, rewitalizacją oraz najmem będą w stanie ująć wszystkie atuty kamienic, nawet te niewidoczne na pierwszy rzut oka. Oferują również pomoc w zrozumieniu skomplikowanych czynności prawnych związanych z handlem nieruchomością oraz zawiłej biurokracji przy handlu nieruchomością, jaką jest kamienica. Jeżeli sama firma nie jest zainteresowana skupem kamienicy, może pomóc w przygotowaniu oferty sprzedaży dla zewnętrznych kupców na rynku.