Niszczenie danych

Niszczenie danych

11 września, 2021 Wyłączono przez admin

Era komputerów spowodowała, że większość danych zaczęto trzymać na dyskach, czy serwerach. A nie w wersji papierowej, jak dawniej się to odbywało. Cyfryzacja danych ułatwia i przyspiesza pracę, ale istnieje również niebezpieczeństwo, że wrażliwe dane takiej jak np. RODO wpadną w niepowołane ręce. Również dobre imię oraz renoma firmy mogą ucierpieć w takiej sytuacji. Dlatego tak ważne jest trwałe niszczenie danych.

Metody niszczenia danych

Trwałe niszczenie danych jest konieczne w różnych sytuacjach, m.in. takich jak zmiana komputerów w firmie. Dane można usuwać z nośników elektronicznych za pomocą specjalistycznych oprogramowań. Również za pomocą niszczarki można fizycznie wykonać niszczenie danych np. z dysków.  Ważne są również wiedza i umiejętności, jak skutecznie i zgodnie z RODO usuwać dane wrażliwe.

Dane z nośników elektronicznych można skasować poprzez tzw. usuwanie programowe danych. Polega to na niszczeniu danych z nośników elektroniczny, poprzez nadpisywanie informacji. Typowe algorytmy do nadpisywania informacji powodują nadpisanie tego samego obszaru przynajmniej jednokrotnie (często wielokrotnie). Wykorzystują w tym celu sekwencje wartości losowych, zer oraz konkretnych sekwencji znaków.  Dane w ten sposób można usuwać z wielu urządzeń, takich jak: laptopy, tablety, dyski HDD i SSD oraz serwery. Zaletą wyżej opisanej metody jest możliwość dalszego korzystania z urządzeń, ponieważ nie wpływa to na ich stan techniczny.

Niszczarka

Niszczenie danych za pomocą niszczarki wykorzystuje się gdy zachodzi potrzeba mechanicznie uszkodzić sprzęt. Metodę tą stosuje się w przypadku: dysków HDD i SSD, taśm do streamerów: LTO, DLT, SDLT, DDS itp. VHS, dyskietek komputerowych, kaset audio i video, pamięci USB, telefonów. Fizyczne niszczenie nośników danych polega na pocięciu ich na ścinki, zmieleniu, chemicznym uszkodzeniu, lub nawet przetopieniu dysku twardego, czy innego urządzenia. Warto pamiętać, że mechaniczne usuwanie danych powoduje nieodwracalne zmiany na dysku, które uniemożliwiają jego dalsze wykorzystywanie.

Niszczenie danych jest określone przez normy europejskie, według których proces usuwania powinien zostać przeprowadzony.

Usługi specjalistyczne

Wyżej wymienione usługi warto zlecić specjalistom. Firmy, które zajmują się takimi sprawami wystawiają specjalistyczne raporty, a także niszczenie danych wykonują zgodnie z normami. Warto zaufać specjalistom! Renomowaną firmą, która zajmuje się takimi czynnościami jest SELKEA. Więcej na jej temat można przeczytać na stronie internetowej: selkea.pl