Naprawa używanego sprzętu
3 stycznia, 2021 Wyłączono przez adminNaprawianie zamiast wyrzucania znów staje się trendem
Urządzenia elektroniczne są coraz rzadziej używane i coraz częściej postrzegane jako przedmioty jednorazowego użytku. Ma to konsekwencje dla ludzi i środowiska, o czym świadczą rosnące góry grodzi elektrycznych. Jednak postawa ta może się powoli zmieniać nie tylko ze względu na obecną potrzebę oszczędzania po utracie zarobków i krótkotrwałej pracy, ale także ze względu na rosnącą świadomość ekologiczną. Czy naprawa urządzeń przeżywa renesans? Naprawianie należy zlecić firmą informatycznym.
Przeprowadzka do biura domowego i nauczanie online sprawiły, że laptop lub komputer stał się niezbędny w większości gospodarstw domowych. W przypadku wielu rodzin, w których kilka osób wcześniej dzieliło urządzenie, nagle przestało to wystarczać. Ze względu na niski wskaźnik wyposażenia w komputery osobiste wśród uczniów z gospodarstw domowych o niższych dochodach, rząd federalny zdecydował nawet wypłacić studentom potrzebującym dotację w wysokości 150 euro na zakup laptopów i innych urządzeń . Generalnie jednak zakup nowych urządzeń jest dla wielu wyzwaniem w czasach krótkotrwałej pracy i utraty zarobków.
Opłacalną alternatywą zakupu nowego urządzenia, które jest tak tanie, jak to tylko możliwe, jest inwestycja w części zamienne do naprawy urządzeń używanych. „Często wystarczy wymienić baterię, aby wydłużyć żywotność urządzenia. Kupno baterii, klawiatury, dysku SSD czy ładowarki jest dużo tańsze niż zakup nowego urządzenia” – wyjaśnia Rafał Jędrzejek, dyrektor handlowy Green Cell. Zdaniem ekspertów, wymiana tych kluczowych komponentów może przywrócić wiele laptopów do ich pierwotnej wydajności lub jeszcze bardziej zwiększyć wydajność urządzenia. Dłuższy okres użytkowania urządzeń elektrycznych miałby również pozytywny wpływ na środowisko.
Odnowiony sprzęt również dla firm
Również dla firm i instytucji często bardziej opłacalna jest naprawa starszych, nadal funkcjonujących urządzeń niż wymiana ich na nowe, niedrogie modele.
W wyniku obecnego kryzysu wiele firm hamuje koszty i zwleka z zakupem nowych urządzeń. Innym powodem, dla którego firmy naprawiają i ponownie wykorzystują swój stary sprzęt, jest wzrost świadomości ekologicznej. 95 procent polskich firm opracowało wytyczne dotyczące zrównoważonego rozwoju. Zazwyczaj zawierają one wytyczne dotyczące recyklingu nieużywanych urządzeń i sprzętu. Jednak badania pokazują, że pomimo tych wymagań CSR tylko 24 procent firm poddało recyklingowi lub ponownie wykorzystało urządzenia, które zostały wycofane z użytku. W większości firm stary sprzęt przez lata wypełnia pomieszczenia magazynowe, aż w końcu zostanie złomowany.
Być może obecny hamulec kosztowy nowych akwizycji w firmach może również wywołać pozytywny trend w kierunku napraw istniejących urządzeń, co jest korzystne nie tylko dla finansów, ale także dla środowiska.
Prawo do naprawy
W 2021 r. Wejdzie w życie unijna dyrektywa, zgodnie z którą producenci sprzętu RTV i AGD muszą dostarczać produkty o dłuższej żywotności i łatwiejszej niż dotychczas naprawie . Ma to na celu zachęcenie konsumentów tzw. Wielkiej elektroniki do unikania częstego złomowania urządzeń. Dostępność komponentów i rynek napraw w Niemczech oferuje szeroki wachlarz możliwości renowacji nawet mniejszych urządzeń.
Nie tylko laptopy i komputery mają szansę na drugie życie. Wiele urządzeń gospodarstwa domowego, takich jak aparaty i kamery, telefony, ale także wkrętarki bezprzewodowe, odkurzacze i coraz popularniejsze drony, często można naprawić niewielkim wysiłkiem.