Jak urządzić sypialnię, aby była ona Twoim ulubionym miejscem?

Jak urządzić sypialnię, aby była ona Twoim ulubionym miejscem?

4 marca, 2022 Wyłączono przez admin

Sypialnia to pomieszczenie, w którym zazwyczaj spędzamy wiele godzin podczas doby i chcemy się zrelaksować. W związku z tym kluczową kwestią jest zadbanie o to, aby sypialnia była urządzona zgodnie z naszymi upodobaniami.

Jak urządzić sypialnię zgodnie z trendami?

Tak, jak już zostało wspomniane, sypialnia to kluczowe miejsce w naszym domu. Dlatego szczególnie musimy zadbać o to, abyśmy dobrze się czuli w tym pomieszczeniu. Przede wszystkim musimy się kierować własnym gustem i stylem, kiedy zastanawiamy się jak urządzić sypialnię. Przywiązujmy zatem mniejszą uwagę do aktualnych trendów w aranżacji na rzecz własnych preferencji. Wybierajmy ulubione kolory (lepiej jednak unikać kolorów bardzo wyrazistych) oraz dodatki i meble, które nam się podobają. 

Aby optycznie powiększyć sypialnię i dodać jej dodatkowego klimatu, warto zainwestować w duże lustro ścienne, które również rozjaśni pomieszczenie, odbijając światło. Natomiast warto przemyśleć kilka razy, czy koniecznie chcemy mieć w sypialni telewizor. Zazwyczaj odradza się stawianie tego urządzenia w pomieszczeniu, które z założenia ma służyć wypoczynkowi. 

Jak urządzić sypialnię niezależnie od jej rozmiarów?

Najważniejszą sprawą jest umiejscowienie sypialni. W miarę możliwości zadbajmy o to, aby była ona umieszczona w najspokojniejszej części domu lub mieszkania tak, aby nie dochodziło do niej zbyt wiele hałasów. Weźmy też pod uwagę to, co znajduje się za oknem. Lepiej unikać widoku na ruchliwe drogi czy tory kolejowe, skąd w trakcie nocy mogą dochodzić do nas głośne dźwięki. Nie zaleca się również, aby sypialnia wychodziła na stronę południową, ponieważ spowoduje to duże nasłonecznienie oraz nagrzewanie się pomieszczenia, czego w tym przypadku lepiej unikać. 

Najważniejszym elementem podczas zastanawiania się nad tym, jak urządzić sypialnię, jest łóżko. Ważne są zarówno jego wymiary, jak i dobór odpowiedniego materaca. Standardowo przyjmuje się, że materac powinien być dłuższy co najmniej o 20 centymetrów, niż wynosi nasz wzrost. Jeżeli chodzi zaś o szerokość łóżka, to dla jednoosobowych zaleca się co najmniej 90 centymetrów, a dla podwójnych 140 centymetrów szerokości. 

Kolejną kwestią jest miejsce do przechowywania. Jeżeli dysponujemy w sypialni wystarczającą ilością miejsca, możemy postawić na szafę w zabudowie na jednej ze ścian lub dużą komodę. Opcją dla tych, których sypialnia posiada niewielki metraż, jest łóżko z pojemnikiem. Dzięki niemu zaoszczędzimy sporo miejsca, a wszystkie potrzebne rzeczy przechowamy bezpośrednio pod łóżkiem.

Sypialnia a oświetlenie

Jak urządzić sypialnię, aby zapewnić sobie odpowiednią jakość odpoczynku? Należy postawić na rozproszone i niezbyt ostre światło. Jeżeli chcemy ograniczyć światło wpadające z zewnątrz, warto zainwestować w dobrej jakości rolety lub zasłony, które oprócz promieni słonecznych ograniczą także przedostawanie się ciepła do środka. Natomiast jeżeli chodzi o oświetlenie wewnętrzne, najlepiej sprawdzą się odpowiednio rozmieszczone kinkiety oraz lampki nocne. Zapewnią one niezbyt intensywne źródło światła, ale będzie ono wystarczające w momencie, kiedy będziemy chcieli na przykład poczytać przed snem.